Zegar cz. 2

Loglina podzielona jest na odcinki długości 14,6 m każdy, oznaczone krótkimi wplecionymi w nią linewkami. Na pierwszej linewce zawiązany jest jeden węzeł, na drugiej – dwa, na trzeciej – trzy; na czwartym miejscu są dwie linewki z dwoma węzłami na każdej itd.

Stąd pochodzi i nazwa samego odcinka: węzeł. Węzeł, za pomocą jeszcze krótszych linewek, dzieli się na połowy i ćwierci). Początek pierwszego węzła oznacza się kolorową szmatką w odległości 35 m od deseczki.

Przed rozmierzeniem logliny moczy się ją w ciągu kilku godzin w wodzie i wyciąga się. przez zawieszenie na niej ciężarów, aż do wyschnięcia. Suchą i rozmierzoną loglinę nawija się na kołowrotek.

Pomiar szybkości uskutecznia się w następujący sposób: jeden z żeglarzy trzyma dwiema rękami kołowrotek przed sobą, drugi z zegarkiem w ręce wyrzuca deszczułkę z włożonymi w nią kołeczkami za rufę; z chwilą, gdy szmatka wybiega za krawędź rufy, pierwszy woła: „stop“! Od tego momentu drugi zaczyna liczyć sekundy, a z końcem 30-ej woła: „stop“! Na ten okrzyk pierwszy żeglarz zatrzymuj loglinę i patrzy, jaki znak ma w ręce albo w pobliżu niej. Zamiast zegarka można używać 30-sekundowej klepsydry. Jeżeli używa się klepsydry 15-sekundowej, długość węzła należy zmniejszyć do 7,3 m.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  producent luster do makijażu
  producent luster na wymiar
  producent opakowań warszawa
  profile piankowe
  profile stalowe szczecin
  projekt technologiczny kuchni
  projektory multimedialne
  projektowanie oświetlenia
  Protetyka Gdańsk
  protetyka wola