Zegar cz. 1

Oprócz zegara ściennego w kajucie pożądany jest kieszonkowy chronometr. Chronometr okrętowy trudno na jachcie utrzymać w sprawności. W mniejszych podróżach wystarczy dobrze idący zwykły zegarek kieszonkowy z sekundnikiem.

Logiem nazywamy przyrząd do mierzenia szybkości biegu okrętu, szybkością zaś – liczbę mil morskich, przebytych przez okręt w ciągu godziny.

Istnieje kilka systemów logów.

Log ręczny, którego używali pierwsi żeglarze, do dziś dnia nie wyszedł z użycia, jako rzeczywiście najprostszy i stosunkowo niezawodny. Wszystkie inne noszą ogólną nazwę logów mechanicznych.

Istotną częścią logu ręcznego jest deszczułka w kształcie wycinka koła o promieniu od 20 do 25 cm, opatrzona u dołu paskiem ołowiu o takim ciężarze, ażeby wrzucona do wody, trzymała się w niej pionowo i zagłębiała do % swej wysokości. Do deszczułki, u wierzchołka, przywiązana jest loglina, do której w pobliżu deszczułki wplecione są dwie krótkie’ linki z kołeczkami na końcach. Koło obwodu deszczułki znajdują się dwa otwory, w które przed wrzuceniem deszczuiki do wody, wkłada się owe kołeczki. Urządzenie takie pozwala przy wyciąganiu wycinka z wody przez szarpnięcie wyrwać kołeczki z otworów i tem ułatwić sobie wciągnięcie wycinka na pokład.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  pompa do wody brudnej
  pompy do brudnej wody
  porcelanowy zestaw filiżanek do kawy rosenthal
  Poznań śmieci
  pracownia architektoniczna poznań
  pralnia ekologiczna
  Pranie sofy Warszawa
  prawnik gdynia
  prawnik poznań
  producent kasetonów