Protraktor i sekstans

Jest to przyrząd, służący do określenia miejsca okrętu na mapie w razie, jeżeli, już to za pomocą kompasu (pelengi), już to za pomocą sekstansu, zostały zmierzone dwa kąty pomiędzy trzema przedmiotami na brzegu.

Istotną jego częścią jest krążek metalowy z podziałkami na stopnie od 0° do 180° w obie strony i trzy linijki, z których środkowa jest stała, a dwie zewnętrzne – ruchome.

Ustawiwszy zewnętrzne linijki tak, ażeby tworzyły one z linijką środkową dwa zmierzone kąty, zbliżamy krawędzie linijek do trzech punktów na mapie, oznaczających zaobserwowane przedmioty, i przesuwamy protraktor w tę i ową stronę tak długo, aż punkty te przylgną do krawędzi linijek. Wtedy zaznaczamy szpilką punkt w środku krążka, który będzie miejscem naszego statku na morzu.

Zamiast protraktora, z jednakowo dobrym skutkiem możemy używać zwykłej kalki, na której rysujemy trzy linie, zbiegające się w jednym punkcie i tworzące dwa zmierzone kąty.

Przesuwając kalkę zupełnie w taki sam sposób, jak protraktor, znajdziemy na mapie miejsce naszego okrętu, które zaznaczamy, przekłuwając kalkę ołówkiem.

Sekstans

Jest to przyrząd astronomiczny. Na jachcie może służyć do zmierzenia dwóch kątów pomiędzy trzema przedmiotami na brzegu i określenia miejsca okrętu w podany wyżej sposób. Można nim również mierzyć kąty przy określaniu t. zw. kąta niebezpieczeństwa, o czym będzie mowa niżej.

Szkło powiększając

zwykłe, z rączką do trzymania, służy do odczytywania ha mapie niewyraźnych napisów i znaków.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  sklep rowerowy warszawa
  skup katalizatorów bielsko
  skup telefonów Warszawa
  smary szczecin
  spawanie światłowodów warszawa
  sprężarki spiralne
  sprzątanie katowice
  standy reklamowe
  stoły konferencyjne składane
  stomatolog łódź